![](https://i0.wp.com/oagiosporfirios.com/wp-content/uploads/2021/09/dc3d9-doroga-v-stranu-lyubvi-1200x630-1.jpg?resize=640%2C336&ssl=1)
Ο Γέρων πορφύριος σε μια συζήτηση που είχε με κάποιους αδελφούς μεταξύ άλλων είπε:
– Το φάρμακο με το οποίο καταπολεμείται ο καρκίνος είναι πολύ εύκολο και οι γιατροί το “συναναστρέφονται” καθημερινά και το έχουν μπροστά στα μάτια τους· όπως με τη Χάρη του Θεού κι εγώ το γνωρίζω. Ο Θεός όμως δεν τους το αποκαλύπτει, γιατί τα τελευτάια χρόνια εξ’ αιτίας αυτής της ασθένειας έχει γεμίσει ο Παράδεισος!
[Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου, Σκεύος Εκλογής, Άγιον Όρος 1996, σελ. 358]