![](https://i0.wp.com/oagiosporfirios.com/wp-content/uploads/2021/09/f1c6d-osios-porfirios.jpg?resize=640%2C314&ssl=1)
Ο Γέροντας διηγείται:
Όταν υπηρετούσα στην Πολυκλινική, έβλεπα συχνά να συμβαίνει το εξής:
“Άρχιζε ο γιατρός να εξετάζει τον ασθενή κι εκείνος διαμαρτυρόταν και του έλεγε ότι δεν ήταν σ’ εκείνο το σημείο που πονούσε, αλλά αλλού. Και του έλεγε ο γιατρός: ‘Μπορεί εσύ να πονάς εκεί, αλλά αλλού είναι το πρόβλημα’.”.
Και συνέχιζε ο Γέροντας Πορφύριος:
– Έτσι συμβαίνει και στην πνευματική ζωή. Εμείς νομίζουμε ότι είναι έτσι τα πράγματα, ενώ αλλού βρίσκονται οι αιτίες γι’ αυτά που συμβαίνουν μέσα μας και στη ζωή μας.
[Κλ. Ιωαννίδη, Γεροντικό του 20ου αιώνος, Αθήνα 2002, σελ. 60]