![](https://i0.wp.com/oagiosporfirios.com/wp-content/uploads/2021/09/1b38c-4-ce9fcebacebdceb7cf81ceafceb1.jpg?resize=438%2C438&ssl=1)
Κάτι, στο οποίο πολύ επέμενε ο Γέρων Πορφύριος, ιδίως όσον αφορούσε τους νέους, ήταν η εργασία. Δε δεχόταν να είναι κανένας αργόσχολος ή αδιάφορος ή απρόσεκτος. Απέδιδε πάρα πολύ μεγάλη σημασία σ’ αυτό το θέμα. Ήθελε ανθρώπους εργατικούς και δημιουργικούς.
Ο Γέρων Πορφύριος ήθελε να κινούνται οι άνθρωποι, να χρησιμοποιούν συνεχώς όλα τα μέλη τού σώματός τους, να μην είναι νωθροί. Δε δεχόταν με κανένα τρόπο την οκνηρία και τη νωθρότητα.
[Κλ. Ιωαννίδη, Ο Γέρων Πορφύριος, Αθήναι 1993, σελ. 165 & σελ. 92]